Woda jest czymś powszechnym i jednocześnie koniecznym. Gasi pragnienie, pozwala na przygotowanie posiłków i napojów. Najczęściej sięgamy po tę butelkowaną, dostępną w sklepach. Są jednak i tacy, którzy piją wodę bezpośrednio z kranu. Woda pitna wypływająca z wodociągów musi spełniać mnóstwo wymagań bakteriologicznych, radiologicznych i organoleptycznych. Jej jakość podlega ścisłym
i rygorystycznym normom.

Mimo to wielu Polaków nie jest przekonanych do spożywania wody bezpośrednio z kranu. Dotyczy to zwłaszcza mieszkańców dużych miast. Najczęściej przeszkadza im jej smak oraz zapach, który nie zawsze jest przyjemny. Są jednak sposoby, by zneutralizować te aspekty, czerpiąc z czystej wody wszystko, co najlepsze.

Proces filtracji odbywa się na zasadzie odwróconej osmozy. Dzięki osmozie, woda zostaje oczyszczona z substancji, które negatywnie wpływają na smak, zapach oraz przejrzystość wody. Usunięte zostają chorobotwórcze związki oraz pierwiastki np. ołów, miedź i chlor. Wyeliminowana zostaje również twardość wody, co sprawia, że na naczyniach nie będzie osadzać się kamień. Większość Polaków pije kawę i herbatę codziennie. Dlaczego więc nie zadbać o ich lepszy smak i aromat filtrując wodę?

Woda w diecie człowieka

Nie ma zdrowszego i lepszego dla organizmu płynu od wody. Jest pozbawiona kalorii, nie zawiera cukrów prostych i warunkuje odpowiednie nawodnienie. Stanowi podstawę zdrowego żywienia i pozwala uzupełnić niedobry składników mineralnych w diecie. Specjaliści zalecają, by każdego dnia spożywać co najmniej 1,5 l płynów. Ilość ta ulega podwojeniu w czasie upałów lub choroby przebiegającej z gorączką. Nic zatem dziwnego, że wybór odpowiedniej wody nie powinien być przypadkowy.Niestety, wody butelkowane, które najczęściej kupujemy, mają kilka wad. Są ciężkie i mało ekologiczne. Kupowanie po jednej nie ma większego sensu – szczególnie w upały, kiedy to powinniśmy wypijać najwięcej wody. Z kolei zakup całej zgrzewki lub 5-litrowej butelki wymaga transportu samochodem,
a dostarczenie do domu lub do mieszkania na piętrze – ogromnej siły. Dźwiganie przeciąża kręgosłup, co w wielu przypadkach kończy się naderwaniem mięśni, może spowodować ból pleców czy nawet choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, szczególnie u osób starszych.

Woda filtrowana – smaczna, ekonomiczna i ekologiczna

Woda z kranu poddana procesowi filtracji jest smaczniejsza i czystsza. Zostaje pozbawiona drobinek piasku oraz innych zanieczyszczeń (m.in. rdzy z rur wodociągowych). Ma neutralny zapach, gdyż nie jest wyczuwalny w niej chlor. Wreszcie możemy cieszyć się prawdziwym smakiem Krystalicznie Czystej Wody!

Filtrowanie wody jest przyjazne dla środowiska, a do tego jest to rozwiązanie najbardziej efektywne pod względem ekonomicznym i praktycznym.

Przewodnik po zanieczyszczeniach wody wodociągowej

Niezależnie od tego, czy Twój dom otrzymuje wodę z miejskiego centrum miejskiego, czy ze studni prywatnej, nie ma gwarancji, że można ją pić. Niektóre
z najczęstszych zanieczyszczeń wody wodociągowej, które widzimy, w rzeczywistości dostają się do źródła wody w Twoim domu po opuszczeniu oczyszczalni.

O ile filtr do wody lub zmiękczacz mogą być twoim rozwiązaniem do zanieczyszczenia wody, musisz upewnić się, że używasz systemu, który skutecznie usuwa to, co znajduje się w wodzie. A lista potencjalnych zagrożeń dla naszej wody jest długa.

Jakie są typowe zanieczyszczenia wody wodociągowej?

 • Chlor
 • Żelazo - żelazne i żelazne
 • Mangan
 • Siarkowodór
 • Osady
 • Podwyższony poziom kwasowości
 • Arsen
 • Prowadzić
 • Azotany
 • Mikrobiologiczne
 • Farmaceutyki

 

Zanurzmy się w powyższą listę i dowiedzmy się o każdym efekcie zanieczyszczenia wody oraz o tym, jak znaleźć rozwiązanie do uzdatniania.

 

Rodzaje zanieczyszczenia wody wodociągowej:

TWARDA WODA

Czy wiesz, że masz twardą wodę, gdy po prysznicu lub umyciu rąk nadal czujesz obecność czegoś na skórze. Uczucie zostało opisane jako śluzowate, lepkie
i łuszczące się. Oznacza to więcej mydła używanego podczas czyszczenia, suszenie skóry po praniu i większe gromadzenie się kamienia w domu, co można zauważyć wszędzie, od rur wodociągowych po kran kuchenny.

Twarda woda sprawia takie wrażenie ze względu na wysoką zawartość minerałów. Przed dotarciem do miejskiego centrum uzdatniania wody woda w naturalny sposób wchłania wapń i magnez podczas przemieszczania się. Niektóre obszary mają większą liczbę tych minerałów niż inne. Dlatego poziomy twardej wody różnią się w całej Polsce .

Oprócz tego, że skóra staje się lepka, twarda woda ma kilka innych skutków:

 • Pozostałości zbierają się pod prysznicem i innymi urządzeniami wykorzystującymi wodę
 • Kamień nagromadzony na kranach i odpływach
 • Bardziej nudne ubrania i pranie, które jest chrupiące i zużyte
 • Mydło nie pieni się prawidłowo, ponieważ twarda woda zakłóca jego aktywację
 • Wyższe rachunki za energię, ponieważ skala w rurach sprawia, że ​​podgrzewanie wody zajmuje więcej czasu
 • Niższe ciśnienie wody

Jedynym rozwiązaniem do twardej wody, które pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze, jest zakup zamiennego zmiękczacza wody. Ale zwykłe pójście do sklepu
i kupienie pierwszej rzeczy, którą zobaczysz, nie jest odpowiedzią. Skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów od wody, aby mogli przyjść do Twojego domu
sprawdzić, jak twarda jest Twoja woda. Stamtąd mogą zasugerować najlepsze rozwiązanie problemu z twardą wodą.

 

CHLOR I CHLORAMINY

Chlor ma bardzo wyraźny zapach. Jeśli kiedykolwiek pływałeś w publicznym basenie lub siedziałeś w jacuzzi, woda ma wyraźny zapach z powodu obecności chloru. Wiele domowych środków czyszczących, takich jak wybielacz, również przenosi ten zapach.

Woda w basenie nie bez powodu pachnie chlorem. Substancja chemiczna jest środkiem dezynfekującym. Chlor zapewnia, że ​​w wodzie nie ma bakterii, które mogłyby zaszkodzić osobom korzystającym z basenu.

Dodanie niewielkich ilości chloru do wody pitnej odbywa się z tego samego powodu. Pewien poziom chloru w wodzie umożliwia doprowadzenie wody bez bakterii do użytkownika.

Wiele z tych obiektów wykorzystuje chloraminy, które są połączeniem chloru i amoniaku. Jednak zbyt duża ilość tego zanieczyszczenia może spowodować, że woda będzie miała nieprzyjemny zapach i smak. Może również podrażniać oczy i skórę, zwłaszcza u osób cierpiących na egzemę.

Najlepszym rozwiązaniem do usuwania chloramin jest znalezienie odpowiedniego systemu filtracji wody. Nasi eksperci od wody mogą określić dokładny system dla problemu z chlorem, testując wodę.

 

ŻELAZO

Żelazo jest wszędzie i stanowi 5 procent skorupy ziemskiej. Ale nie powinno być w twojej wodzie. Można powiedzieć, że ma metaliczny smak i zapach. Jeśli zauważysz rdzawe plamy na odpływach i urządzeniach wykorzystujących wodę, najprawdopodobniej przyczyną jest żelazo.

Twoja woda może zawierać 1 z 2 różnych rodzajów zanieczyszczeń żelazem:

Zanieczyszczenie żelazem jest wyraźne, gdy wydostaje się z kranu. Po osadzeniu się w muszli klozetowej lub szkle zmienia kolor na czerwony lub brązowy.

Zanieczyszczenie żelazem żelaznym powoduje zabarwienie wody na żółtawo-czerwoną, gdy tylko wypłynie z kranu. Jest również znany jako „czerwone żelazo wodne”.

Zanieczyszczenie żelazem rozpoczyna się podczas naturalnego cyklu wody. Kiedy woda przepływa przez skały zawierające żelazo - 5% skorupy ziemskiej - zanieczyszczenia żelazne są przenoszone przez cały proces oczyszczania do domu.

Zanieczyszczenie żelazem może wpływać na działanie przedmiotów codziennego użytku, od głowic prysznicowych po baterie kuchenne. Żelazo zbiera się na wylotach kranów, powodując ich zatykanie. Żelazo również zatyka rury, co powoduje, że instalacja hydrauliczna jest nieefektywna, co oznacza wyższe rachunki za energię.

Specjalny filtr i / lub zmiękczacz wody to najlepsze rozwiązanie w przypadku zanieczyszczenia wody żelazem. Nasi eksperci od wody mogą zidentyfikować problem i upewnić się, że wybierzesz najbardziej efektywne rozwiązanie.

 

MANGAN

Mangan jest jednym z dwóch winowajców twardej wody. Jest niezbędnym minerałem i naturalnie występuje w glebie i skałach. Natura i ludzkość potrzebują tego minerału do istnienia, ale jego duże ilości mogą być niezdrowe.

Stężenia manganu są mierzone w częściach na milion. Jeśli poziom manganu jest wyższy niż 0,5 ppm, woda może mieć metaliczny posmak i pozostawiać brązowawe plamy wokół zlewów w domu. Jeśli twoja woda pochodzi z prywatnej studni, stężenie tego zanieczyszczenia wody może wynosić nawet 3 ppm. Spowoduje to szybkie odbarwienie każdego urządzenia wykorzystującego wodę.

Ponieważ mangan zbiera się w wodzie w sposób naturalny, rozwiązaniem, którego potrzebujesz, może być zmiękczacz wody.

Niestety, jeśli poziom manganu jest zbyt wysoki, woda zaraz po wyjęciu z kranu zacznie odbarwiać. W takim przypadku będziesz potrzebować skuteczniejszego rozwiązania. Nasi eksperci od wody pomogą Ci znaleźć system filtracji, który radykalnie obniży poziom manganu w wodzie w Twoim domu.

 

SIARKOWODÓR

Czuć zgniłe jajka w  wodzie? Siarkowodór przeniknął do twojej wody. Mogło to nastąpić na 2 sposoby. Po pierwsze, musisz wiedzieć, gdzie powstaje siarkowodór.

Ten ostry gaz powstaje z naturalnie rozkładającej się materii organicznej, takiej jak szczątki martwych roślin lub zwierząt oraz ich produkty przemiany materii. Gaz nie jest uwalniany, dopóki nie osiągnie stanu ciekłego, czy to przez ścieki, gorące źródła czy gnojowicę. Można go również pozyskiwać z produktów naftowych.

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się „dlaczego mój podgrzewacz wody pachnie?” - to gaz siarkowodoru. To pierwszy sposób, w jaki siarkowodór dostaje się do wody. Oczywistym znakiem, że musisz serwisować swój podgrzewacz wody, jest to, że ciepła woda w Twoim domu pachnie jak siarka.

Jeśli w twojej zimnej wodzie znajdują się ślady gazu, siarkowodór ożywa w korodujących rurach, które doprowadzają wodę do twojego domu. Może to być kosztowna poprawka. Zanim rozbijesz bank, skontaktuj się z naszymi ekspertami od wody, aby znaleźć odpowiedni system filtracji, który usunie ten ostry zapach.

 

OSAD I MĘTNA WODA

Co widzisz, gdy nalewasz szklankę wody? Czy po odstawieniu szklanki tworzą się bąbelki i szybko znikają? A może chmura utrzymuje się przez kilka minut, zanim woda w końcu opadnie i stanie się czysta?

Jeśli twoja woda działa bardziej jak ta druga, w twojej wodzie jest osad. Zmętnienie jest spowodowane zanieczyszczeniem lub innymi substancjami nieorganicznymi przedostającymi się do prywatnych studni lub wyciekiem do źródła wody przed dotarciem do stacji uzdatniania wody.

Zanieczyszczenia te mogą prowadzić do problemów z hydrauliką na drodze, jeśli nie są leczone. Osad gromadzi się w rurach i kanalizacjach, zatrzymując przepływ wody. Im więcej osadu zbiera się, tym twardszy staje się na ubraniach i urządzeniach wykorzystujących wodę.

Możesz usunąć osad z wody, pytając naszych ekspertów od wody, jak poważne jest zanieczyszczenie, a następnie znajdując odpowiednie rozwiązanie filtracyjne dla swojego domu.

 

NISKIE PH

pH to skala 0-14 używana do pomiaru poziomu kwasowości w roztworze. Im niższa liczba, tym bardziej kwaśny, a im wyższa liczba, tym bardziej zasadowy. Ponieważ woda jest roztworem, pH czystej wody powinno wynosić 7 lub obojętne. Kiedy ta liczba spada, staje się bardziej kwaśna i szkodliwa.

Woda może zakwaszać się z powodu zanieczyszczeń . Atmosferyczny dwutlenek węgla lub kwaśne deszcze mogą szybko zamienić czystą wodę w kwaśny roztwór. Jeśli twoja woda pochodzi ze źródła w pobliżu fabryki lub zakładu górniczego, tym większe są szanse, że woda ma niskie pH.

Zauważysz, że woda staje się bardziej kwaśna, im bardziej smakuje jak metal. Możesz również zobaczyć skutki niskiego pH, jeśli w pobliżu kranów, odpływów lub w zbiorniku toalety pojawiają się niebiesko-zielone plamy.

Plama osłabia żelazo lub miedź, ponieważ kwas zjada materiał i może spowodować kosztowne uszkodzenie podgrzewacza wody i innych urządzeń.

Skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów od wody, aby sprawdzić poziom pH wody. Zapewnią Ci właściwe rozwiązanie problemu z kwaśną wodą.

 

ARSEN

Zanieczyszczenie wody arszenikiem jest niebezpieczne z wielu powodów. Ta substancja chemiczna jest bezwonna i bez smaku. To także czynnik rakotwórczy dla ludzi i może cię zabić.

Więc w jaki sposób przedostaje się do twojej wody? Arsen występuje naturalnie w glebie, powietrzu oraz roślinach i zwierzętach. Jest również stosowany
w metalach, lekach, półprzewodnikach i środkach czyszczących. Jednak większość arsenu przemysłowego znajduje się w środkach do konserwacji drewna.

Kiedy te materiały znajdą się w rezerwacie wodnym lub w jego pobliżu, jest prawdopodobne, że arsen zanieczyści źródło.  Są ściśle zarządzane w stacjach uzdatniania wody. Nie zawsze dotyczy to osób, które pobierają wodę z prywatnej studni.

Jeśli chcesz, aby Twoja woda została przetestowana na obecność arsenu, musi zostać wysłana do certyfikowanego laboratorium państwowego. Nasi eksperci od wody mogą rozpocząć proces za Ciebie i pomóc w wyborze systemu filtracji, który zapewni Ci ochronę przed tą niebezpieczną substancją chemiczną.

 

OŁÓW

Społeczeństwo powoli zdało sobie sprawę z niebezpieczeństwa zanieczyszczenia ołowiem. Domy, które zostały zbudowane w całym kraju przed 1920 rokiem, zostały zbudowane z rur ołowianych. Ołowiane rury zostały również zainstalowane pod ulicami miast, które łączyły domy z publicznymi centrami dystrybucji wody. Po latach dwudziestych niektórzy budowniczowie nadal używali rur ołowianych do 1986 r., Kiedy rury ołowiane zostały zakazane przez krajowe przepisy bezpieczeństwa instalacji wodociągowych.

Minęło prawie 100 lat, odkąd społeczeństwo opamiętało się z zanieczyszczeniem ołowiem, ale nadal możesz być zagrożony przez tę niebezpieczną substancję . Ołowiane przewody wodne wciąż tam są, a kiedy zaczną korodować w wodociągach twojego domu, możesz mieć kłopoty.

Ołów to toksyczny metal, który spowalnia rozwój w dzieciństwie i atakuje układ odpornościowy u osób w każdym wieku. Istnieje wiele innych zagrożeń dla zdrowia:

 • Utrata apetytu
 • Bezsenność
 • Utrata słuchu
 • Uszkodzenie neurologiczne
 • Niewydolność narządów

Ołów nadaje wodzie metaliczny posmak, chociaż nadal może być obecny bez Twojej wiedzy. Aby wiedzieć na pewno, przetestuj wodę lub skontaktuj się z jednym
z naszych ekspertów od wody. Sprawdzą Twoją wodę i zalecą najlepsze rozwiązanie do filtracji wody, aby chronić Ciebie i Twoją rodzinę.

 

AZOTANY

Azotany są niezbędne dla naszego zaopatrzenia w żywność. Występują w nawozach, które pomagają rolnikom uzupełniać glebę po długim okresie wegetacji. Ale te same azotany, które pomagają glebie w regeneracji, są toksyczne, gdy trafiają bezpośrednio do łańcucha pokarmowego. Dzieje się tak, gdy spływające azotany wsiąkają w naszą wodę.

Ze względu na szerokie zastosowanie w społecznościach rolniczych i wiejskich zanieczyszczenie wód azotanami częściej występuje w miastach położonych przy rozległych terenach rolniczych. Czynnikiem powodującym zanieczyszczenie jest zwykle nawadniana woda zawierająca nawóz. Azotany mogą dostać się do wód powierzchniowych i gruntowych równie łatwo jak osad.

Rośliny dobrze reagują na azotany w nawozie. Ludzie mają odwrotną reakcję na dolegliwości, w tym:

 • Niewydolność narządów
 • Opóźniony rozwój u dzieci
 • Problemy z układem rozrodczym

Jeśli mieszkasz na obszarach wiejskich dotkniętych zanieczyszczeniem wody azotanami, może to być kosztowne i zająć dużo czasu. Skontaktuj się z naszymi ekspertami od wody, jeśli martwisz się o zanieczyszczenie azotanami, aby mogli przetestować wodę w Twoim domu i poprowadzić Cię do odpowiedniego rozwiązania filtracyjnego.

 

MIKROBY

Podobnie jak siarkowodór, mikrobiologiczne zanieczyszczenie wody ma swój początek w rozkładzie materii organicznej. Te mikroorganizmy są dostarczane do naszej wody przez martwe lub rozkładające się rośliny i zwierzęta, ścieki i odpady.

Ten rodzaj zanieczyszczenia mikrobiologicznego powoduje powstawanie bakterii, które można wyeliminować w dużej oczyszczalni wody, ale są one trudne do usunięcia w studniach prywatnych. Bakterii nie można zobaczyć ani wyczuć. Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy woda jest zanieczyszczona, jest wysłanie próbki do laboratorium w celu przetestowania.

Kiedy zanieczyszczenie mikrobiologiczne jest spowodowane materią organiczną, taką jak algi, woda zacznie pachnieć rybą i prawdopodobnie stęchlizną. Małe poziomy tego typu zanieczyszczeń nie są tak szkodliwe jak ołów, ale nadal można je usunąć za pomocą domowego systemu filtracji.

 

FARMACEUTYKI

Badanie Science Direct z 2016 r. Wykryło 47 różnych farmaceutyków w próbkach wody pochodzącej z badania. Po zbadaniu wody po jej uzdatnieniu wykryto mniej farmaceutyków, ale pozostało pewne zanieczyszczenie lekami. Jeszcze bardziej zaskakujący jest fakt, że nie ma przepisów dotyczących skażenia farmaceutycznego.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​nie ma jeszcze związku z tego rodzaju zanieczyszczeniem, aby zwiększyć zagrożenie dla zdrowia. Istnieją jednak obawy, że zanieczyszczona woda może wchodzić w interakcje z lekami na receptę przyjmowanymi przez pacjentów, powodując szkodliwe połączenie leków.

Naukowcy i eksperci od wody wciąż dopiero zaczynają określać skutki farmaceutycznego zanieczyszczenia wody, ale możesz przyczynić się do zapobiegania temu, odpowiedzialnie pozbywając się niewykorzystanych leków zamiast po prostu je wyrzucać.

Nasi lokalni eksperci od wody mogą również wyposażyć Twój dom w systemy filtracji, które mogą zmniejszyć potencjalne szkody występujące w rozpuszczonych w wodzie farmaceutykach.

Dlaczego należy filtrować?

Logo Sultech - Woda dla firm
Ikona koszyka
Ikona słuchawki
Ikona małpy(at)
Ikona Facebook

Nasza siedziba:

SULTECH

ul. Tadeusza Rejtana 14

20-434 Lublin

SULTECH woda, której możesz ufać

Ikona Youtube
Ikonka Instagram
Ikona Twitter

Social Media