Dbaj o nerki

WODA zdrowia doda, czyli jakie właściwości ma woda

Woda nie tylko wypełnia wszystkie komórki organizmów żywych, ale też je otacza. Nasz organizm składa się w 70-75 proc. z wody, podobnie Ziemia - ok. 75 proc. jej powierzchni pokrywa woda. Woda to wielki skarb i dar, który powinniśmy chronić i dbać, by jej zasoby się nie wyczerpały. Woda jest potrzebna do oddychania, nawilża wdychane powietrze i chroni ważne dla życia narządy. Nie zawiera kalorii, więc nie jest składnikiem energetycznym, ale umożliwia przemianę pożywienia w energię. Niezwykłe właściwości wody można by mnożyć.

Właściwości wody

 • Dzięki niej krąży krew.
 • Ona gra rolę „smaru” – jako składnik śluzu zapobiega tarciu organów wewnętrznych i kości w stawach.
 • Chroni przed urazami m.in. gałkę oczną, mózg, rdzeń kręgowy, płód.
 • Jest rozpuszczalnikiem dla większości substancji i związków chemicznych; dzięki niej zachodzi wiele procesów.
 • Umożliwia trawienie i wchłanianie. Jest bowiem w ślinie koniecznej podczas żucia i formowania kęsów w ustach oraz w enzymach trawiennych, które działają w dalszych częściach przewodu pokarmowego.
 • W niej rozpuszczają się produkty przemiany materii i mogą zostać usunięte.
 • Jest naszym termoregulatorem - pochłania ciepło i równomiernie je rozprowadza. Umożliwia schładzanie powierzchni ciała dzięki parowaniu potu.

 

Ile wody powinniśmy dostarczać organizmowi

Aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo, musimy dostarczać mu, i to w krótkim czasie, tyle wody, ile wydaliliśmy. Wydalamy jej dziennie ok. 2 litrów. Tracimy ją z:

 • moczem (53,6 proc.),
 • potem (21,4 proc., zależnie od warunków i naszej aktywności),
 • wydychanym powietrzem (19,6 proc.),
 • kałem (5,4 proc.).

Intensywny wysiłek fizyczny w wysokiej temperaturze może przyczynić się do straty nawet 5 litrów wody. Objawy odwodnienia to senność lub pobudzenie, niepokój. Niedobór rzędu 10 proc. masy ciała wywołuje osłabienie, kłopoty z oddychaniem i wydzielaniem śliny oraz ciśnieniem. Odwodnienie 20-procentowe może prowadzić do utraty przytomności, obrzęku języka, a nawet do śmierci, zwłaszcza u osób starych i niemowląt. Przyczyną odwodnienia bywa nie tylko niepicie wody, ale również drakońska dieta, alkoholizm, cukrzyca, gwałtowna biegunka, krwotok, wymioty, oparzenia lub długotrwała gorączka. Przy długotrwałym odwodnieniu grozi nam zatrucie na skutek nagromadzenia toksycznych produktów przemiany materii.

WAŻNE!!!Zalecenia żywieniowe nakazują osobom dorosłym picie dziennie minimum 2 litry wody (bez alkoholu, kawy i herbaty). Zapotrzebowanie na wodę w zależności od masy ciała można określić za pomocą wzoru: 1,5 l + 0,05 l na każdy kg masy ciała powyżej 20 kg, co dla osoby ważącej około 60 kg daje 3,5 l, a o masie 70 kg - 4 litry. Tak zwana podtrzymująca ilość wody niezbędna dla człowieka o masie ciała ok. 60 kg to 2,3 l, a o masie 70 kg - 2,5 l.

Czy wiesz, że zastosowanie dobrej jakości filtra do wody znacząco wpływa na poprawę działania Twoich nerek?! To bardzo ważne, ponieważ nasze nerki odpowiedzialne są za szereg funkcji życiowych naszego organizmu, między innymi za usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii, regulację ciśnienia tętniczego krwi, zatrzymywanie niezbędnych składników odżywczych, wpływają na właściwe pH krwi, a także na układ kostny. Niestety, kiedy dostarczamy do naszych nerek nieoczyszczoną wodę, muszą one dużo ciężej pracować i często wskutek tego dochodzić może do ich choroby lub niewydolności, a tutaj żarty się kończą. Nie czekaj aż Twoje nerki będą w opłakanym stanie - zmień wodę na lepszą - zastosuj Bluewater Cleone, najlepszy filtr do wody! Twój organizm podziękuje Ci zdrowiem i energią.

Logo Sultech - Woda dla firm
Ikona koszyka
Ikona słuchawki
Ikona małpy(at)
Ikona Facebook

Nasza siedziba:

SULTECH

ul. Tadeusza Rejtana 14

20-434 Lublin

SULTECH woda, której możesz ufać

Ikona Youtube
Ikonka Instagram
Ikona Twitter

Social Media